Eklektika za početnike koju ćete obožavati

Eklektiku u dizajnu enterijar često nazivamo „stilom“, iako je u pitanju koncept malo širi od toga – ona uključuje aspekte iz nekoliko različitih stilova, kombinovanih tako da na elegantan i atraktivan način upotpunjavaju jedan prostor. Kod eklektike uglavnom možemo da sretnemo ležernu kombinaciju nameštaja i dizajna koji dolaze iz širokog spektra uticaja, žive boje, iznenađujuće akcente, mnoštvo paterna… Prednosti su razne – od unikatne estetike do potpune slobode izražavanja i kreativnosti. Mana je što u stilovima može lako da se zaluta pa početnici u dizajnu enterijera, iako znaju šta im se dopada, lako mogu da izgube balans i da na kraju ne dobiju željeni rezultat.
Naravno, nije svaki eklektični enterijer isti. Postoje kombinacije stilova koje su lakše ili teže izvodljive, zato smo danas pripremile za vas par stilova eklektike koji su veoma atraktivni a čak i oni koji su tek zagazili u svet dizajna enterijera mogu da se upuste u njihovo kreiranje.
1. Boho minimalizam
Boho stil umiren minimalizmom je pravi izbor za one koji vole toplinu ali u isto vreme žele uredanost bez previše natrpavanja. Da biste ovaj stil primenili u enterijeru, predlog je da se fokusirate na prirodne boje, neutralne i zemljane tonove, uz široku primenu različitih nijansi bele boje. Ovaj stil takođe sadrži mnogo prirodnih materijala i teksture. Paterni su česta pojava, ali za razliku od „čistog“ boho stila ne treba da okupiraju čitav ambijent. Možete se fokusirati i staviti akcenat na tepih, jastuke ili zidnu dekoraciju.
A za one koji su hrabri i žele da izazovu posebno interesantan utisak – ovde možete malo odstupiti od tradicionalnog. Raspored nameštaja van centra, umesto stolica taburei i druga alternativna rešenja za sedenje, dva bočna stočića umesto jednog stola za kafu… To su samo neki od inovativnih načina da se ovakav prostor učini još zanimljivijim.
2. Skandinavski stil i nova klasika
Skandinavski stil u kombinaciji sa novom klasikom daje fantastične rezultate, a da bismo ga pojasnili treba da razumemo oba stila! Novi klasični stil je savremena verzija nekadašnjeg klasičnog ili tradicionalnog stila (kako ga još nazivaju), koji odiše svevremenom i neprolaznom elegancijom. Tu je da stvori velelepan utisak, fascinatnu atmosferu, oplemenjujući enterijer neobičnim kombinacijama boja, materijala i paterna. Sa druge strane, sknadinavski stil karakterišu tri bitne odlike – funkcionalnost, jednostavnost i lepota. Iako su ova dva koncepta suštinski različita, njihovo kombinovanje stvara prijatan balans i veoma atraktivne rezultate.
Ne postoji jednostavno rešenje kako ovakav stil uspešno kreirati u enterijeru (mogućnosti su razne), ali evo nekoliko ključnih detalja od kojih možete da krenete: svetle boje kakve se sreću u skandinavskim enterijerima, prirodni materijali, funkcionalan nameštaj (bez previše pretrpavanja), impozantna umetnička dela ili zanimljive galerije, raskošno centralno osvetljenje i obavezne lampe za prigušenu i toplu večernju atmosferu, elegantne ukrasne lajsne na zidovima ili plafonu…
3. Mid-century rustika
Ovde je u pitanju jedna veoma maštovita kombinacija stilova koja uključuje mid-century i rustiku, a ponekad se tu i tamo provuče i poneki element boho-a. Kao rezultat te kombinacije dobijamo enterijer koji je moderan, osvežen, izbalansiran i odiše individualnošću.
Počnite sa mid-century modernim nameštajem, pa celu atmosferu zaokružite rustičnim materijalima i prirodnim teksturama. Iako mešavina ova dva stila podrazumeva kombinaciju različitih boja i paterna, držite se organskih prirodnih oblika i izbegavajte oštre linije i geometrijske oblike. Nezaobilazan detalj ovakvih enterijera je „layering“, ili slojevito postavljanje tekstila, najčešće tepiha ali se odnosi i na drugu tekstilnu dekoraciju. Na primer, možete da nagomilate jastuke, iskoristite prekrivače, uključite tapiseriju u zidnu galeriju… Svi ovi slojevi daju dubinu i kontrast.
Na kraju, eklektika je način da izrazite svoju individualnost i kreativnost. Iako na početku možda deluje zastrašujuće, dozvolite sebi da budete slobodni od krutih enterijerskih pravila. Danas gotovo da i nema dizajnera i enterijera koji podležu isključivo jednom stilu. Ukoliko imate dilemu i premišljate se oko dva (ili više) stila u kojima želite da uredite svoj dom, ne očajavajte! Nakon našeg kursa Uredite svoj dom steći ćete znanje i samopouzdanje da kombinujete različite stilove i u potpunosti uživate u procesu kreiranja dizajna, kao i u krajnjem rezultatu.
Autorka: Hristina Damjanović